Grilovanie je jednou z najobľúbenejších letných aktivít – veď kto by nechcel spojiť príjemné s užitočným a využiť pobyt von na prípravu chutného jedla? Aby bolo ale naozaj chutné, musíte dodržať niektoré pravidlá, vďaka ktorým bude výsledný pokrm z grilu dokonale chutný.
Azda najviac pravidiel sa spája s mäsom a s tým, ako mäso na grilovanie správne pripraviť a ako ho správne grilovať. Hodiť ho len tak na gril, rozhodne nestačí.
Dôležitý je výber mäsa
Dobre vybraté mäso na grilovanie je základom úspechu. Ani najlepšia marináda na grilovanie nezachráni chuť mäsa, ak nebude čerstvé a kvalitné. Vsaďte preto na predovšetkým na čerstvosť a kvalitu.
Čerstvé mäso je na grilovanie rozhodne vhodnejšie než mäso mrazené. Ak už používate rozmrazené mäso, dbajte na to, aby bolo rozmrazené postupne, najlepšie v chladničke. Nikdy mäso nerozmrazujte v mikrovlnnej rúre!
Dobre zvážte, aký druh mäsa budete grilovať a tomu prispôsobte ďalšie kroky pri príprave na grilovanie. Najmenej komplikované a asi aj najčastejšie, je grilovanie kuracieho mäsa. Jeho výhodou je extrémne rýchla príprava – aj vzhľadom na štruktúru mäsa, veľmi dobre do neho prenikajú chute a vône korenín, a zároveň je veľmi rýchle aj samotné grilovanie mäsa. Mäso je chudé, má málo tukov a obľubujú ho aj deti. Aby bolo grilované kuracie mäso chutné a šťavnaté, je vhodné nechať ho odstáť v marináde s obsahom oleja alebo iného tuku. Najčastejšie sa na grile pripravujú kuracie prsia a stehná. Grilované krídelká sú veľkou lahôdkou, musíte ale počítať s tým, že nasýtiť sa z nich chvíľu potrvá 😊.
Z bravčoviny je pri príprave na grile asi najchutnejšia grilovaná krkovička. Jej mäso je popretkávané tukovými žilkami, vďaka ktorým je mimoriadne šťavnatá a chutná. Pre deti je vhodnejšia bravčová panenka, ktorá je výrazne chudšia, pri grilovaní si nevyžaduje dlhú tepelnú úpravu a zároveň je rýchlo mäkká. Ak vám nevadí, že si pri jedení zašpiníte prsty, určite vám odporúčame pripraviť si grilované rebierka.
Na gril sú vhodné aj ryby a jahňacie mäso, ktoré je v našich zemepisných šírkach zatiaľ stále málo používané, ale rozhodne sa ho oplatí vyskúšať. Ak použijete správne koreniny (cesnak, rozmarín, majorán), rozptýli sa aj špecifická chuť jahňaciny. Ak si netrúfate, použite našu grilovaciu zmes na jahňacie mäso. Namiešali sme do nej všetky potrebné koreniny, aby bola výsledná chuť grilovanej jahňaciny dokonalá.
Pripravte si domácu marinádu
Nájsť v obchodných reťazcoch vopred pripravenú marinádu na grilovanie alebo rovno marinované mäso, už v dnešnej dobe nie je žiadny problém. Napriek jednoduchej dostupnosti vám ale odporúčame pripraviť si domácu marinádu. Nie je to vôbec zložité a vyhnete sa použitiu akýchkoľvek prídavných látok, ktoré nechcete konzumovať. Prispôsobíte si množstvo soli a vyhnete sa tak jej nadmernej konzumácii. Výhodou je aj fakt, že si prispôsobíte len toľko marinády, koľko naozaj potrebujete a nemusíte skladovať žiadne prebytky alebo ich dokonca vyhadzovať.
Príprava kvalitnej marinády nie je vôbec zložitá, stačí skombinovať niekoľko základných surovín a kvalitné koreniny podľa druhu mäsa.
Najjednoduchšie marinádu vytvoríte zmiešaním rastlinného oleja, mletej sladkej papriky, čierneho korenia a soli. Touto kombináciou určite nepokazíte nič, ale asi najvhodnejšia je ako marináda na bravčové mäso. Môžete experimentovať s pridaním ďalších, o niečo exotickejších korenín. Použite napríklad sladkú údenú papriku, sušený cesnak, alebo siahnite po overených kombináciách korenín v už namiešaných koreninových zmesiach. V našej ponuke nájdete širokú škálu koreniacich zmesí na grilovanie, v ktorých sú namiešané koreniny tak, aby spolu tvorili vyváženú kombináciu chutí a vôní pre každý druh mäsa.
Marinádu na kuracie mäso ľahko pripravíte z bieleho jogurtu, citrónového korenia a byliniek. Vhodné sú bylinky ako tymian, rozmarín, ale aj provensálske bylinky. Spojením ľahkých chutí a vôní s jogurtom získate ľahučkú marinádu, ktorá krásne podčiarkne chuť kuracieho mäsa a dodá mu krehkosť.
Na marinovanie mäsa je potrebné vyhradiť minimálne hodinu, ale ideálne je nechať ich marinovať 24 hodín. Tento čas môžete pokojne skrátiť, ak do pripravovanej marinády pridáte kyslé pochutiny – jogurt, horčicu, ocot, citrónovú šťavu, alebo napríklad trochu džúsu z kyslejších druhov ovocia ako je pomaranč alebo ananás. S ich použitím bude mäso krehkejšie a rýchlejšie do neho preniknú koreniny. Recepty najobľúbenejšie marinády sme pre vás spísali v samostatnom blogovom článku Najlepšie marinády na grilovanie.
Ako grilovať mäso
Ani najlepšia marináda na grilovanie vám nepomôže, ak nedodržíte základné pravidlá grilovania. Poďme si ich zopakovať:
- Nikdy na gril neklaďte mäso priamo z chladničky! Pred grilovaním ho vytiahnite s dostatočným predstihom. Potrebuje sa čo najviac priblížiť k izbovej teplote.
- Gril musí byť rozpálený – mäso sa musí po položení na gril zatiahnuť, aby z neho nevytiekla šťava. Pozor ale na to, aby mäso na grile nezhorelo, po prvotnom zatiahnutí ho posuňte na miesto, kde je o niečo nižšia teplota.
- Ak ste použili marinádu s olejom alebo mastné mäso, použite grilovaciu podložku. Zabráni tomu, aby tuk stekal na rozpálené brikety a horel. Vhodné sú liatinové podložky, ale použiť môžete aj jednorazové hliníkové podložky.
- Grilované mäso nenapichujte vidličkou! Ak budete do mäsa pichať, stratí šťavu a bude po ugrilovaní suché. Pri grilovaní používajte grilovacie kliešte alebo obracačky.
- Mäso na grile obráťte vždy len raz! Nechajte ho na grile dovtedy, kým sa nezačne objavovať šťava na hornej strane, až vtedy ho obráťte. Samozrejme, môžete ho posúvať po grile tak, aby malo ideálnu teplotu na grilovanie a neprihorelo na jednom mieste.
- Grilované mäso nechajte aspoň 5 minút odpočívať, až potom ho krájajte. Chute mäsa a korenín sa dokonale prepoja a vy si zatiaľ môžete pripraviť prílohu. Napríklad grilovanú zeleninu a dokonale ladiaci dip, ktorý je pomyselnou čerešničkou na torte každej grilovačky.