(Carum carvi)
Člen rovnakej aromatickej čeľade ako petržlen. Rasca sa používala od od staroveku a pestovala v Európe od stredoveku. Stredovekí kuchári pridávali rascu do polievok a do fazuľových a kapustových pokrmov. Tradične sa podávala aj s pečenými jablkami.
Výskyt: Rasca pochádza z Ázie a severnej a strednej Európy. Holandsko je najväčším producentom semien, nasleduje Nemecko, Poľsko, Maroko, oblasť Škandinávie a SNŠ. Pestuje sa aj v Spojených Štátoch a Kanade.
Vzhľad: Otužilá dvojročná bylina. Semená sa objavujú počas celého leta. Stonky sa režú len čo plody dozrievajú. Semená sa potom mlátia a sušia.
Vôňa a chuť: Rasca má štipľavú arómu, ktorá podobne ako jej chuť „je teplá“ a mierne horká. Keď sa kombinuje s ovocím a zeleninou, rasca zdanlivo dodáva náznak chuti citróna.
Použitie: Populárna v stredoeurópskej a židovskej kuchyni, rasca sa používa na ochutenie chleba, salámy, kyslej kapusty, kapusty, polievok a syrov. Výbornú chuť dodá cesnakovej polievke, pečenej kačke alebo v zemiakových plackách, či na pečených zemiakoch.
Liečebné: Hovorí sa, že uvoľňuje nadúvanie zo zlého trávenia, pomáha pri kolike a zápale priedušiek. Pomáha pri regulácii porúch metabolizmu a chráni pred vznikom cukrovky.