Kyselina citrónová
Kyselina citrónová je slabá kyselina, ktorá sa nachádza v citrusových plodoch. Je to prírodná konzervačná látka, ktorá sa v potravinárstve používa na dochucovanie pokrmov, nápojov, ale vďaka svojim vlastnostiam je veľmi dobre uplatniteľná aj v potravinárstve pri spracovaní potravín, nakladaní ovocia a zeleniny, ale aj celkovo pri spracovaní ovocia a zeleniny. Má totiž schopnosť regulovať kyslosť a zásaditosť potravín, zabraňuje rastu baktérií, kvasiniek a plesní. Tým pomáha udržať čerstvosť potravín a zabraňuje ich rýchlemu pokazeniu.
Kyselina citrónová sa nachádza sa v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. Jej najväčší výskyt a najvyššia koncentrácia je v citrónoch a limetkách.
Kyselina citrónová v potravinárstve
V potravinárskej výrobe má kyselina citrónová nezastupiteľné miesto. Dokáže regulovať kyslosť a zásaditosť potravín, v konzervácii sa používa predovšetkým na zabránenie rastu baktérií, kvasiniek a plesní. Veľkú službu vám spraví pri príprave bazového sirupu. Kyselina citrónová tiež spomaľuje hnednutie plodov ovocia a zeleniny – odporúča sa preto pri zaváraní a spracovaní ovocia ako sú jablká a hrušky, ktoré po nakrájaní rýchlo hnednú. V tukoch zabraňuje vzniku nežiadúceho žltkastého sfarbenia, preto ju často nájdete aj v zložení rastlinných margarínov.
Použitie v domácnosti
Univerzálne vlastnosti kyseliny citrónovej využijete aj pri starostlivosti o domácnosť. Asi najznámejšie použitie je na odstraňovanie vodného kameňa. S pomocou roztoku kyseliny citrónovej dokážete vyčistiť a zároveň aj dezinfikovať rýchlovarné kanvice, práčky, ale napríklad aj mimoriadne odolný vodný kameň usadený v toaletách. Dajte si ale pozor na koncentráciu roztoku! Príliš silná koncentrácia môže poškodiť nerezové povrchy, buďte preto opatrní, ak ním chcete čistiť kameň v blízkosti vodovodných batérií.
Odstránenie vodného kameňa
Na odstránenie vodného kameňa napríklad v rýchlovarnej kanvici rozpustite 1 lyžicu kyseliny citrónovej v 1 litri vody. Zahrejte roztok na približne 80°C, vypnite a nechajte pôsobiť priamo v kanvici. Ak je kameňa veľmi veľa a vyskytuje sa v hrubej vrstve, pokojne nechajte roztok v kanvici vychladnúť, opätovne ho zahrejte a toto opakujte, až kým sa neuvoľnia všetky časti vodného kameňa.
Použitím roztoku kyseliny citrónovej môžete odstrániť aj vodný kameň z práčky. Roztok nalejte cez dávkovač na prací prášok priamo do práčky, ale bez toho, aby bolo v bubne prádlo na pranie a v zásobníku akýkoľvek prací prostriedok. Zapnite prací cyklus s vysokou teplotou a nechajte kyselinu citrónovú pracovať :).
Eva B. (overený zákazník) –
Super stránka, kvalitné koreniny, úžasná komunikácia. Môžem len odporučiť.