Prichádza jar, ku ktorej nevyhnutne patrí aj špargľa. Táto chutná a výživná zelenina obsahuje vitamín A, C, E, K, kyselinu listovú, železo, draslík a vlákninu. Špargľa vás určite nesklame v prípade, že sa snažíte zdravo stravovať, pretože obsahuje málo kalórii, vďaka čomu je ideálnou súčasťou vyváženej stravy. Špargľa tiež pomôže pri detoxikácii, podporí vaše trávenie, posilní imunitu a pomáha znižovať krvný tlak. Naučte sa spolu s nami, ako si špargľu pripraviť a tým obohatiť váš jedálniček.
Nezabudnite špargľu dôkladne očistiť
Špargľu pred prípravou dôkladne umyte, aby ste sa zbavili zvyškov pôdy a prípadných nečistôt. Potom odstráňte drevnaté konce (asi 2 cm), prípadne môžete jemne obieliť spodnú tretinu stonky. Konce môžete taktiež odstrániť nožom, čím vytvoríte rovnomernejšie kusy.
Príprava zelenej špargle
Uvariť špargľu nie je nič náročné. Dôležité je však sledovať čas varenia, pretože je veľmi jednoduché ju aj rozvariť. Špargľu môžete uvariť vo vode alebo v parnom hrnci. Vo vriacej vode varíme špargľu približne 3-5 minút, počas varenia ju však pravidelne kontrolujeme, aby príliš nezmäkla a ostala chrumkavá. Ideálne je variť ju tak, aby hlavičky ostali nad hladinou a uvarili sa v pare. Bielu špargľu odporúčame variť o niečo dlhšie, pretože má hrubšie stonky.
Náš tip: Aby ste zistili, či je špargľa uvarená zapichnite do nej vidličku. Ak je jemne mäkká ale stále pevná môžete ju servírovať.
V parnom hrnci varíme špargľu približne 5-7 minút, vďaka čomu si špargľa ponechá čo najviac výživných látok. Naparovaním ostávaju v špargli dôležité vitamíny a minerály, ktoré sa pri varení môžu stratiť.
Špargľu viete jednoducho ugrilovať na panvici. Rozohrejeme trochu olivového oleja, na ktorý vložíme očistenú a osušenú špargľu. Opekáme ju z každej strany cca 2-3 minútky. Správne upečená špargľa by mala byť mäkká, ale zároveň chrumkavá.
Ďalším spôsobom ako pripraviť špargľu je upiecť ju v rúre. Špargľu uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie, podľa chuti okoreníme a pokvapkáme olivovým olejom. Pečieme v rúre vyhriatej na 200 °C približne 10 – 15 minút, pokým nebude mierne mäkká.
Akým korením ochutiť špargľu?
Špargľu môžete dochutiť rôznymi spôsobmi a rôznymi koreninami. Špargľa chutí skvelo aj s malým množstvom soli a čierneho korenia. Ak však chcete získať výraznejšiu chuť, nebojte sa experimentovať.
Chuť špargle najlepšie vynikne s využitím uvedených korenín:
- soľ a mleté čierne korenie
- cesnak
- muškátový oriešok (najmä k bielej špargli)
- tymián, rozmarín alebo bazalka
- chilli
Skvelým spôsobom ako ochutiť špargľu je príprava marinády, v ktorej ju necháte marinovať aspoň 30 min. Jednoduchú marinádu si viete pripraviť s olivového oleja, citrónovej šťavy, cesnaku a byliniek.
Špargľu môžete dochutiť aj na záver po jej tepelnom spracovaní. Sviežu chuť a arómu získate ak ju pokvapkáte citrónovou šťavou.
Tipy na recepty zo špargle
Spôsobov ako pripraviť špargľu je naozaj veľa, preto sa určite nemusíte báť s ňou experimentovať. Pripravili sme si pre vás niekoľko jednoduchých receptov vďaka, ktorým si špargľu určite zamilujete.
Vyprážaná špargľa
Lahodné a zároveň chrumkavé jedlo. To získate, ak si špargľu spolu s nami vypražíte. Potrebuje na to len pár ingrediencií na prípravu trojobalu.
Špargľu umyjeme a dôkladne očistíme.
Pripravíme si trojobal, v ktorom špargľu obalíme.
Špargľu najskôr obalíme v múke, potom v rozšľahanom vajíčku a nakoniec v strúhanke.
Vyprážame na horúcom oleji do zlatista.
Takto pripravenú špargľu môžete podávať ako predjedlo, prílohu či chutný snack s cesnakovým alebo jogurtovým dipom. Najlepšie je podávať ju ešte teplú, aby si zachovala svoju chrumkavosť.
Svieži a ľahký šalát zo špargle
Ak preferujete skôr ľahšie jedlá, skvelou alternatívnou je pripraviť si svieži šalát zo špargle. Máme pre vás jednoduchý recept, ktorý si však viete upraviť podľa vašich preferencií a chuti.
Ingrediencie:
- zelená špargľa
- rukola
- medvedí cesnak
- citrónovú šťavu
- olivový olej
- parmezán
Postup prípravy:
- Špargľu umyjeme, očistíme a varíme v osolenej vode do polomäkka.
- Uvarenú špargľu nakrájame na menšie kúsky a vložíme do väčšej misy.
- Pridáme rukolu, nasekaný medvedí cesnak a pokvapkáme olejom a citrónovou šťavou.
- Na záver pridáme nastrúhaný parmezám a podávame.
Špargľový šalát sa výborne hodí na grilovačku, ako príloha k rybám (losos, pstruh), ale aj k pečeným zemiakom či pečivu.
Grilovaná špargľa obalená v slanine
Dokonalú kombináciu jemnej chuti zeleniny a výraznej chrumkavej slaniny získate ak špargľu obalíte v slanine prípadne šunke.
Ingrediencie:
- zelenú špargľu
- plátky slaniny, prípadne šunky
- olivový olej
- čierne korenie
Postup prípravy:
- Očistenú špargľu krátko povaríme v osolenej vode.
- Uvarenú špargľu obalíme v slanine.
- Obalenú špargľu môžeme opiecť na panvici, vložiť na gril prípadne upiecť v rúre.
Takto pripravená špargľa sa hodí ako príloha, ale aj ako ľahké hlavné jedlo.
Špargľa je vynikajúca zelenina, ktorú môžete pripraviť rôznymi spôsobmi. Či už sa rozhodnete ju grilovať, zapekať, pripraviť krémovú špargľovú polievku alebo z nej pripraviť svieži šalát, určite by vo vašom jedálničku nemala chýbať.
Páčil sa Vám recept? Ohodnoťte ho!
Ingrediencie
Pokyny
Špargľu umyjeme a dôkladne očistíme.
Pripravíme si trojobal, v ktorom špargľu obalíme.
Špargľu najskôr obalíme v múke, potom v rozšľahanom vajíčku a nakoniec v strúhanke.
Vyprážame na horúcom oleji do zlatista.