Pripravte si skvelý domáci černicový džem či sirup. Pripravili sme pre vás aj recept na najlepší čerenicový lekvár.
Dozreté černice oberte – najlepšie dozreté černice sú také, ktoré vám pri oberaní doslova samé ostanú medzi prstami. Vtedy sú najsladšie a najchutnejšie. Dôkladne ich umyte vo vode s trochou pridanej soli alebo lyžicou octu – napomôže tomu, aby ovocie opustil drobný hmyz. Ešte raz prepláchnite v čistej vode a nechajte chvíľku odkvapkať na sitku.
Ak máte odšťavovač a chcete pripraviť černicový lekvár bez jadierok, černice odšťavte. Ak odšťavovač nemáte, rozpučte černice na kašu a prepasírujte cez sito.
V hrnci s hrubým dnom za stáleho miešania priveďte šťavu k varu a varte, až kým zmes nezačne hustnúť. Vtedy za stáleho miešania prisypte cukor a kyselinu citrónovú.
Miešajte naozaj dôkladne a neustále, zmes nesmie prihorieť, pretože výsledný černicový lekvár by bol horký.
Či má vami pripravený černicový lekvár tú správnu konzistenciu zistíte tak, že na malý tanierik nalejete lyžicu uvarenej zmesi a necháte ju vychladnúť.
Ak je konzistencia taká, akú si želáte, odstavte zmes z ohňa, naberačkou ju ešte horúcu ponalievajte do vopred dôkladne umytých zaváraninových pohárikov. Uzatvorte viečkom a obrátené hore dnom nechajte vychladnúť na linke.
Tento postup je časovo pomerne náročný. Pomôcť si môžete želírovačom Džemko 2:1, vďaka ktorému bude varenie černicového lekváru oveľa rýchlejšie. Obsah balíčka Džemka zmiešajte s 2 lyžicami cukru a pridajte do ovocnej šťavy na začiatku varenia, pričom už nepridávajte ďalšiu kyselinu citrónovú. Kratším varením sa v černicovom lekvári uchová viac vitamínov.